Αυτό το site είναι μια προσπάθεια να δημιουργηθεί μια "βάση δεδομένων" για όλους τους φίλους του ενοριακού κέντρου του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου Πρεβέζης. Επειδή πολλοί από την παρέα του ενοριακού, πλέον δεν ζουν την καθημερινότητά τους στην πόλη της Πρέβεζας, ήδη από ετών "μοιραζόμαστε" μαζί τους ό,τι έχουμε και συζητάμε. Φυσικά και με όποιον άλλον τα βρίσκει ενδιαφέροντα και τον απασχολούν.
 Αυτό το "ηλεκτρονικό παράθυρο" του Ναού μας επιθυμεί να κάνει τους επισκέπτες του ευαίσθητους στην διάκριση, που υπάρχει ανάμεσα στην σκέψη και στην αμφιβολία. Δεν επιθυμεί να είναι ένα "εκκλησιαστικό μπακάλικο" που μοιράζει τα πάντα σε μικρά πακέτα… στους πελάτες του! Πιστεύει ότι ο λόγος της Εκκλησίας και των χριστιανών δεν πρέπει να γεννάει χασμουρητό βαριεστιμάρας, αλλά να διεγείρει σε προσπάθεια αναζήτησης της Βασιλείας του Θεού, η πύλη της οποίας είναι "κρυμένη" μέσα στην καρδιά μας, όπως είπε ο Χριστός.
 Όλα τα κείμενά μας σ᾿ αυτό στοχεύουν. Σ᾿ αυτή την εύρεση της οδού και της πύλης. Άλλωστε για τους μη χριστιανούς σημασία δεν έχουν τα γραφόμενα.  Η ποιότητα και η τελειότητα μιας θρησκείας κρίνεται από τις αρετές των πιστών της. Οι άνθρωποι "κατακτώνται" όχι με τα λόγια, αλλά με τα παραδείγματα. Όλα τα λόγια αυτού του site σ᾿ αυτό στοχεύουν: να γίνουν αφορμή να γεννηθεί παράδειγμα. ΑΜΗΝ.

Περιεχόμενα του Ενοριακού

Ομιλίες

Εορταστικά

Βίοι Αγίων

Ποίηση

Αναδημοσιεύσεις

Αγία Γραφή

Λειτουργικά

Περι Μεταφράσεων

Διάφορα

Κήρυγμα Εορτών

Κήρυγμα Κυριακής

- Πάντα κόνις,πάντα τέφρα, σκιά.(dust to dust)

- Σιωπή και αδυναμία

- Παύσον εκκλησίας τα σκάνδαλα

- Αγίου Χρυσοστόμου περί του μη δειν αναθεματίζειν ζώντας ἤ τεθνηκότας (Μετάφραση Καίτη Χιωτέλλη)

- Τί Εκκλησία θέλουμε;

- Una Sancta

Μια επίσκεψη

Χτυπώ διακριτικά την πόρτα σου.

Δεν θα προχωρήσω παρά όσο μ'αφήσεις.

Αν μ' επιφύλαξη δειλά μισανοίξης

θα σου πω την πλατιά καλημέρα μου.

Αν μ΄οδηγήσεις ένα βήμα πιο μέσα

θα σου πω ευχαριστώ.

Αν μου προσφέρεις μια καρέκλα,

ένα νερό, λίγη άνεση,

να δω τα μερικά βιβλία,

ένα καδράκι, ένα μπιμπελό

θα θεωρήσω τον εαυτό μου ευνοημένο

σα να μου χάρισαν παράσημο τιμής.

Αν πάλι την επίσκεψή μου πης γιορτή

κι ανθοστολίσης όλο σου το σπίτι

με την απαντοχή της παρουσίας μου

βάλης στην πόρτα να με περιμένη

του καλώς ήρθες το φιλί

και το τραπέζι των μικρών σου μυστικών

μπροστά μου πλουσιοπάροχο το στρώσης,

κι αν ύστερα ολομεμιάς

σ'ένα περήφανο μετάνοιωμα οργιστής

και λογαριάσης για βεβήλωση ένοχη

την άδολή μου επίσκεψη

και μ' αποδιώξη αθέλητα

το σκοτεινό σου βλέμμα,

εγώ μονάχα θα σου λέω ευχαριστώ

για κάθε βήμα που μου χάρισες

πάνω στην ιερή γη της καρδιάς σου.

Καίτη Χιωτέλλη

Εκδόσεις Διφρος